کارت بازرگانی – پرسش و پاسخ کارت بازرگانی ثبت برند ثبت شرکت

کارت بازرگانی حقوقی (شرکتی )

۱- ارائه اصل شناسنامه مدیر عامل و کارت ملی و یک سری کپی از شرکت نامه و روز نامه رسمی.

۲- نشانی شرکت باید دارای سند به نام یکی از مدیران یا اجاره نامه محضری باشد و بازدید هم دارد .

۳-مدیر عامل دارای سابقه کیفری نباشد و حداقل دارای مدرک دیپلم و ۲۵ سال سن باشد .

۴- هیچ کدام از هیئت مدیره سابقه چک برگشتی نداشته باشند .

۵- قبلا کد اقتصادی اخذ شده باشد و اخذ مفاصا حساب وثبت نام ارزش افزود.

و) علامت و یا نام تجاری (برند )

شاید تا به حال بارها به نام های همچون گلرنگ ، پونل ، اشی مشی ،چی توز ، و یا اسامی لاتینی مانند اپل ، نایک ، جی وی سی ، سامسونگ ، و غیره بر خورده باشید همه این اسامی نام های تجاری هستند که می توانند با خود شکلی هم داشته باشند .

واژه هایی مانند برند ، لوگو ، آرم تجاری ، نام تجاری همه بیانگر یک خواسته اند .البته برند یا نام تجاری به اسم محصول اطلاق می شود مثل ال جی و لوگو و یا آرم تجاری به شکل کنار اسم که در ال جی یک دایره اطلاق می گردد.

یکی از مهمترین عوامل در بازاریابی و کسب آن انتخاب درست و به جای نام تجاری  است . همواره نام های تجاری که دارای مفهوم خوبی هستند و یا در زبان خوب می چرخند بزودی در بازار مطرح می شوند اما موسسه گلستان که سابقه ثبت تمامی برند های فوق و بسیار از برند های مطرح ایران را دارد فعالیت تخصصی خاصی در این مورد دارد.

 

اما مدارک لازم  

نام و علامت تجاری به ۲ دسته ثبت می شود.

اول: به صورت حقیقی ( جهت افراد مختلف به صورت شخصی)

دوم :به صورت حقوقی (جهت شرکتها)

در صورتی که شخص تقاضای ثبت علامت را داشته باشد مدارک ذیل لازم است .

  • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
  • داشتن جواز کسب و یا جواز تاسیس از صنایع
  • داشتن کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن نام تجاری)
  • امضاء وکالت نامه و فرم تقاضای علامت
  • ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد۱۲×۱۲ سانتی متر

 

مراحل انجام کار

پس از تکمیل مدارک فوق و ارجاع آن به اداره ثبت شرکتها حدودا ۲ ماه زمان می برد تا جواب علامت مربوط اخذ شود در صورتی که ایرادی قانونی نداشت و عینا ثبت نشده بوده ومشابه کلمه دیگری نبود اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت تقاضای آن اقدام میکند و در صورتی که مشابه داشت نیز اخطاری صادر می شود و از ادامه کار باز می مانیم .

در صورتی که که ثبت تقاضا شد پس از ۱۵ روز در روزنامه رسمی چاپ میشود و به مدت یک ماه برای افرادی که نسبت به ثبت علامت اعتراض دارند در یک نوبت چاپ می شود اگر پس از یک ماه کسی نسبت به آن معترض نشد نسبت به ثبت دائم آن اقدام می شود .

البته ثبت دائم علامت و نام تجاری ۱۰ ساله است و هر ۱۰ سال باید تمدید شود ضمنا به این نام و علامت تجاری شماره ثبت متعلق می گردد و فاقد مالیات می باشد

ضمنا در صورتی که در مدت زمان ۳۰ روز فردی یا شرکتی به شکل و نام مورد در خواست اعتراض کرد پرونده به دادگاه رجوع شده و قاضی تصمیم می گیرد که اعتراض درست یا مردود .

نکته

اول اینکه نام تجاری قابل انتقال است یعنی در صورتی که فردی نام تجاری داشته باشد می توانند آنرا به فردی یا شرکت دیگری از طریق تنظیم سند صلح در دفترشخانه منتقل کنند و طی نمودن مراحل اداری در اداره ثبت شرکتها نیز به عهد موسسه است .

دوم اینکه جهت تسریع در کار ثبت و استعلام علامت امکاناتی قانونی هست که حتما با مسئول مربوط مشورت شود .

توجه

قبلا هم گفته شد در صورتی که نام تجاری مورد نظر لاتین بوده حتما کارت بازرگانی لازم است .زیرا طبق قانون مجلس استفاده از اسامی لاتین برای نام افراد وشرکتها وعلامت تجاری ممنوع است و طبق تبصره ای استفاده از نام لاتین برای علامت جهت صادرات آزاد و صادرات داشتن کارت بازرگانی الزامی است .

توجه

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین مدارک برای ثبت علامت جواز صنایع می باشد که معمولا متقاضی نسبت  به دریافت آن مشکل دارد که البته یکی از دخمات این موسسه اخذ جواز صنایع و نوشتن طرح توجیهی است.

در نتیجه به راحتی می توان از یک مشتری نام تجاری یا علامت تجاری ، قرداد جوازصنایع هم گرفت در نتیجه یکی از پر درامد ترین کارها  خدمات ثبتی بحث علامت تجاری است ضمنا با روند عضویت در وزارت کار هم می توان علامت تجاری ثبت کرد که بیشتر برای کارهای خدماتی مثل پوشاک و فست فود وکافی شاپ و غیره می باشد.

طرح صنعتی : طرح صنعتی به عبارت ساده عباریست از کالا یا نوع بسته بندی که دارای نوآوری و اصلات و شکل جدیدی باشد حتما در صورت ثبت شرکت های تولیدی و یا تغییرات می بایست به مدیران شرکت یاد آوری کنید که در صورتیکه کالای جدید یا بسته بندی جدیدی دارند ابتدا ثبت کنند سپس اقدام به تولید نمایند تا حقوق ایشان ضایع نشود و رقبا کپی برداری ننمایند .